5. grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza- to święto wszystkich ludzi świadczących bezinteresowną pomoc na rzecz różnych organizacji. Ideą święta jest podkreślenie wartości, jaką jest niesienie dobra na rzecz szczytnych celów.

O wolontariacie w ostatnich latach mówi się coraz więcej, doceniając jego wartość w niemalże każdej branży. Najbardziej popularne jest bezpośrednie niesienie wsparcia potrzebującym- zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Jednak nie jest to forma, która jest odpowiednia dla każdego. Mnóstwo organizacji oferuje możliwość pracy wolontaryjnej na zasadzie tzw. wolontariatu akcyjnego (np. pomoc w organizacji imprez, uczestnictwo w zbiórkach publicznych, pomoc administracyjna). Dla chcących się zaangażować jest więc w czym wybierać. 

Niektórych może zaskoczyć fakt, że będąc wolontariuszem w rzeczywistości otrzymujesz więcej niż dajesz. Choć praca ta ma charakter bezinteresowny, daje nieprzecenione korzyści samemu dającemu. 

Będą to: poznanie nowych, ciekawych ludzi; zdobycie doświadczenia np. pod kątem zawodu wykonywanego w przyszłości, zdobycie nowych kompetencji, wzmacnianie poczucia własnej wartości; sprawianie, że czujemy się potrzebni. I najważniejsze, dobrze dobrany wolontariat daje OGROMNĄ satysfakcję i radość.

Mam przy tym silne przekonanie, że wolontariat może być również elementem niejednej terapii. W otaczającej nas rzeczywistości, gdzie czas i pieniądz są wartościami nadrzędnymi, jest to sposób na pielęgnowanie najpiękniejszych ludzkich zachowań.

Dziś szczególnie pozdrawiam i przesyłam słowa uznania wszystkim Wolontariuszom, z którymi miałam i mam możliwość współpracować w ramach opieki hospicyjnej.