Bezsenność jest zaburzeniem snu, które polega na trudnościach z zasypianiem lub utrzymaniem snu przez wystarczająco długi czas. Bezsenność może mieć różne przyczyny, takie jak stres, lęk, depresja, choroby somatyczne czy nieprawidłowy tryb życia.

Leczenie bezsenności może obejmować zarówno metody farmakologiczne (lekowe), jak i niefarmakologiczne (bez leków). Metody bez leków są zazwyczaj preferowane i skuteczniejsze w długim okresie⁴. Niektóre z nich to:

  • Przestrzeganie zasad higieny snu¹², takich jak kładzenie się spać i wstawanie o stałych porach, unikanie dłuższych drzemek w ciągu dnia, wydzielenie osobnych stref do pracy i do snu, nie używanie urządzeń elektronicznych przed snem czy nie oglądanie filmów pełnych napięcia czy przemocy.
  • Technika kontroli bodźców², która polega na kładzeniu się do łóżka tylko wtedy, gdy odczuwa się senność i wstawaniu z łóżka po 15-20 minutach bezsenności. Celem tej techniki jest skojarzenie łóżka tylko ze snem i relaksem.
  • Terapia poznawczo-behawioralna (CBT-I)⁴, która pomaga zmienić negatywne myśli i zachowania dotyczące snu. Terapia ta może być prowadzona przez specjalistę lub samodzielnie za pomocą aplikacji internetowych lub mobilnych.
  • Leki ziołowe³, takie jak preparaty zawierające ekstrakt z waleriany i chmielu. Zioła te działają uspokajająco i łagodnie rozluźniają. Przedłużają fazę snu aktywnego. Zwalczają objawy bezsenności i poprawiają jakość snu.

Jeśli metody bez leków nie przynoszą poprawy lub podłoże bezsenności jest bardziej złożone, lekarz może podjąć decyzję o włączeniu leków nasennych dostępnych na receptę⁵. Leki te mogą mieć jednak wiele skutków ubocznych i uzależniać organizm od ich stosowania. Dlatego należy stosować je tylko pod nadzorem lekarza i przez krótki czas.

Źródło: (1) Nie możesz spać? Lekarz: ta metoda daje lepsze efekty niż leki. https://www.medonet.pl/odzyskaj-zdrowy-sen/leczenie-bezsennosci,nie-mozesz-spac–lekarz–ta-metoda-daje-lepsze-efekty-niz-leki,artykul,63546606.html Data uzyskania dostępu 3.03.2023.
(2) Bezsenność – jak sobie z nią radzić? Sprawdzone sposoby na bezsenność. https://bing.com/search?q=Jak+leczy%c4%87+bezsenno%c5%9b%c4%87.+Metody+bez+lek%c3%b3w Data uzyskania dostępu 3.03.2023.
(3) Leczenie bezsenności i zaburzeń snu. Kto, jak i gdzie leczy bezsenność …. https://step2health.pl/blog/leczenie-bezsennosci–b109.html Data uzyskania dostępu 3.03.2023.
(4) Bezsenność – jak sobie z nią poradzić? Sposoby na bezsenność. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/leki/bezsennosc-jak-sobie-z-nia-poradzic-sposoby-na-bezsennosc-aa-edzg-J9p1-PAYr.html Data uzyskania dostępu 3.03.2023.
(5) Jak leczyć bezsenność? – Twój Farmaceuta. https://etwojfarmaceuta.pl/zdrowie/jak-leczyc-bezsennosc/ Data uzyskania dostępu 3.03.2023.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *